• Uczniowie wśród meandrów wiedzy prawniczej...

          •  

            W poniedziałek, 13 czerwca 2022 r.  naszą szkołę odwiedzili profesorowie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im.  Adama Mickiewicza w Poznaniu. W murach naszej szkoły ponownie przywitaliśmy pana profesora Bartosza Kołaczkowskiego oraz pierwszy raz pana profesora UAM dr hab. Boubacar Sidi Diallo. Nasz nowy gość jest wybitnym znawcą prawa międzynarodowego i spotkanie z panem profesorem dotyczyło szeroko rozumianych zagadnień związanych z prawem międzynarodowym i zagadnień, które interesowały naszych uczniów, a były związane z tą dziedziną wiedzy prawniczej.

            Pan Profesor Boubacar Sidi Diallo przybliżył nam podstawowe zagadnienia, problemy związane z prawem międzynarodowym w taki sposób, że nasi uczniowie z klas VI-VIII potrafili zadawać pytania i nawet dotykali zagadnień związanych z polską historią i wojną w Ukrainie. Były to zagadnienia ze sobą powiązane i dotyczyły traktowania jeńców, partyzantów czyli żołnierzy walczących bez mundurów, odpowiedzialności karnej podczas podróży zagranicznych i zagadnień ekonomicznych. Uczennica z Ukrainy poruszyła zagadnienia ukarania zbrodniarzy wojennych. Odpowiedź naszego gościa nie była podnosząca na duchu, ponieważ pan profesor wytłumaczył nam problemy przed jakimi stoi społeczność międzynarodowa jeżeli zechciałaby ukarać zbrodniarzy. Już sama agresja na inny kraj jest zbrodnią, ale ukaranie winnych nie jest wcale sprawą łatwą i prostą, jeżeli w ogóle możliwą. Pan Profesor Boubacar Sidi  Diallo z pewnością jeszcze odwiedzi naszą szkołę i zobowiązał się dostarczyć naszym uczniom materiały pozwalające poznać i może lepiej zrozumieć wybrane zagadnienia prawa międzynarodowego. Spotkanie planujemy już po wakacjach i w nowej formule wznoszącej wiedzę i kompetencje naszych uczniów na nowy poziom, raczej nie spotykany w szkole podstawowej.

            Z naszymi gości z Poznania spotkał się również wójt naszej gminy, pan Konstanty Tomasz Oświęcimski. Podczas rozmowy pan wójt poznał założenia współpracy naszej szkoły z wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza.  Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze i nie powinno nas dziwić, skoro spotkali się prawnicy wspominający nauczycieli akademickich z  nie tak odległych czasów.

            Współpraca mająca na celu promocję wiedzy prawniczej w społeczeństwie powinna przynieść korzyści wszystkim zainteresowanych. Nie możemy wykluczyć, że absolwenci naszej szkoły w przyszłości będą studentami prawa i to właśnie w Poznaniu.

            Liczymy, że w nowym roku szkolnym wrócimy do współpracy i podejmiemy nowe wyzwania.

                                                                                                          Marek Sobkowiak

          • Karta rowerowa

          • W minioną środę zainteresowanie uczniów i przechodniów wzbudzało wydarzenie odbywające się na szkolnym boisku - uczniowie czwartej klasy pokonywali na swoich jednośladach tor, na którym trenowali, a następnie prezentowali podczas egzaminu różne manewry. Egzamin na kartę rowerową  był zwieńczeniem nauki przepisów ruchu drogowego oraz egzaminu teoretycznego w ramach lekcji techniki. 17 czwartoklasistów uzyskało w ten sposób swoje pierwsze „prawo jazdy”.  Ten dokument upoważnia osoby niepełnoletnie do samodzielnego poruszania się na rowerze lub hulajnodze elektrycznej po drogach publicznych. Wszystkim naszym uczniom życzymy bezpiecznego pedałowania!

          • Wycieczka rowerowa klasy 7

          • W ostatnich dniach roku szkolnego klasa 7 wybrała się na wycieczkę rowerową do Mrzeżyna. Dopisała pogoda i świetne humory. Uczniowie wraz z wychowawcą i Panią Agnieszką Sołowij - Kleban aktywnie spędzili czas pokonując dystans 40 km.

          • Przytul się do drzewa

          • Nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "przytul się do drzewa". Akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.

          • Chrzest morski klasy IV

          • Aby wywiązać się z przysięgi i nieść dobre imię klasy i szkoły, być dobrymi kolegami, sprawiać swoją nauką oraz zachowaniem przyjemność rodzicom i nauczycielom to nie zawsze łatwe zadanie.

            Dnia 30 maja 2022r. czwartoklasiści Szkoły Podstawowej w Niechorzu podjęli się tego wyzwania. Ale przyrzeczenie to nie wszystko. Jak szkolna tradycja nakazuje każdy uczeń klasy IV, który chce zostać prawdziwym marynarzem i pozostać na statku szkolnym musi przejść chrzest morski. Z tej okazji swoją obecnością zaszczycił wszystkich Neptun z małżonką oraz całym orszakiem  przy latarni morskiej w Niechorzu. 

            Każdy majtek mógł zaprezentować swoje umiejętności artystyczne i wspólnie z piratem Mariuszem śpiewał morskie piosenki.

            Władca mórz i oceanów uważnie obserwował wyczyny młodych żeglarzy. Na dowód swojej odwagi uczniowie IV klasy z uśmiechem na twarzy musieli zjeść "przepysznego śledzia" przygotowanego przez Neptuna.

            Po zakończeniu wspaniałej uroczystości chrztu morskiego wszyscy żeglarze ze szkoły w Niechorzu ustawili się na placu przy latarni tworząc serce jako znak solidarności i przyjaźni z naszym młodym żeglarzem Lenką, która walczy z ciężką chorobą.

          • Po spotkaniu z Panem Profesorem Bartoszem Kołaczkowskim…

          • Klasa ósma i zainteresowani zagadnieniami prawnymi przedstawiciele klasy siódmej spotkali się w murach naszej szkoły z pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, panem profesorem Kołaczkowskim.

            Klasa ósma stosunkowo niedawno, kilka tygodni temu napisała sprawdzian podczas jednej z lekcji wiedzy o społeczeństwie dotyczący władz państwowych i samorządowych w naszym kraju. Zagadnienia dla uczniów klasy ósmej zawsze były trudne, złożone i wszyscy byli niezadowoleni z wyników. Muszę jednak podkreślić, że wyniki nie odbiegały od tych które osiągnęli starsi, już absolwenci naszej szkoły. Również podczas spotkania i Pani Dyrektor, i nauczyciel wiedzy o społeczeństwie mogli zauważyć, że nasi uczniowie byli zorientowani w zagadnieniach poruszanych przez Pana Profesora. Zasady ustroju naszego państwa ze szczególnym uwzględnieniem zasady trójpodziału władzy państwowej, zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem władz samorządowych, zwłaszcza gminnego, dominowały podczas naszego spotkania z Panem Profesorem. Jednym z ciekawszych zagadnień było promowanie przez naszego gościa możliwości podjęcia studiów prawniczych w murach poznańskiego uniwersytetu oraz promowanie wiedzy prawniczej, a zwłaszcza zagadnień z szeroko rozumianym prawem administracyjnym.

            Nasi uczniowie mieli możliwość zdobycia nowych doświadczeń, trudnych do osiągnięcia nawet w szkole średniej. Spotkanie z pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, sposób przedstawienia zagadnień, język i kultura osobista naszego gościa pozostaje doświadczeniem, które może zaprocentować w przyszłości.

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Nasi ósmoklasiści pisali dziś egzamin z języka polskiego.

            Na najbliższe dni życzymy Wam otwartego umysłu, spokoju i opanowania. Niech w tym ważnym czasie nie opuszcza Was optymizm, a dorośli wpierają swoją mądrością. Życzymy, aby wyniki z egzaminu, odpowiadały Waszym oczekiwaniom i otworzyły drogę do spełnienia dalszych życiowych marzeń i planów – również tych, związanych z kontynuacją nauki w wybranych szkołach ponadpodstawowych.

          • Czy lektury można polubić?

          • Lektury, jak wiadomo niechętnie są czytane przez dzieci i młodzież. Często słyszymy, że są nudne. Uczniowie z natury nie lubią czytać lektur szkolnych. Aby zmienić ich nastawienie, wystarczy poznawać je z zaangażowaniem. I tak właśnie dzieje się w naszej szkole. Dzieci z klasy IV przerabiając Pinokia, wykonywały, przy pomocy rodziców figurki głównej postaci, rysowały portret bohatera książki, tworzyły plakaty przedstawiające mapę Włoch, z zaznaczonymi miejscami ważnymi dla autora opowieści.

            Wszystkie prace zostały wystawione na korytarzu szkolnym.

          • Kuferek pełen baśni

          • Z baśniami mamy do czynienia od najmłodszych lat. Słuchając ich lub je czytając, poznajemy magiczny świat pełen księżniczek, książąt, krasnoludków i smoków. Dzięki baśniom uczymy się odróżniać dobro od zła.

            Dorastając zapominamy o tych niesamowitych historiach, dlatego w celu ich przypomnienia i utrwalenia, uczennice i uczniowie przynieśli do szkoły przedmioty, które kojarzą im się z baśniami. Wszystkie te rzeczy umieszczono w kuferku wystawionym na korytarzu szkolnym. Dzieci mogły odgadywać tytuły mniej lub bardziej znanych im baśni po wskazaniu charakterystycznego dla danej opowieści przedmiotu. Do zabawy włączyły się także przedszkolaki, które jak się okazało świetnie znają baśniowe historie.

          • Święta Majowe

          • 29 kwietnia 2022r. w Szkole Podstawowej w Niechorzu odbył się uroczysty apel poświęcony majowym świętom, bowiem na początku tego miesiąca obchodzimy kilka ważnych rocznic upamiętniających wydarzenia historyczne. Są to : 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej oraz najważniejsze - Święto Konstytucji 3 Maja. Uczniowie mieli możliwość zastanowienia się nad tak ważnymi słowami, jak: Bóg, Honor, Ojczyzna, a także zrozumieć, jak istotnym wydarzeniem dla Polaków było uchwalenie konstytucji w 1791 roku, dokumentu, który zawierał prawa i obowiązki obywateli oraz określał ustrój państwa. Informacje historyczne przeplatane były pięknie recytowanymi wierszami i odśpiewanymi pieśniami o tematyce patriotycznej i historycznej.

          • Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa.

          • W naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania. Wzięło w nim udział 19 uczestników z klas I-III i IV-VII. Lektorzy zaprezentowali fragmenty lektury, wybranej w drodze głosowania przez uczniów szkoły.

            Wyniki konkursu w klasach I-III

            1 miejsce - Pola Sobestjańska

            wyróżnienie - Hubert Topola

            Wyniki konkursu w klasach IV-VII

            1 miejsce - Lena Brodzińska

            Wyróżnienie - Zofia Kuciak, Amelia Stężycka

            Laureatka konkursu klas starszych będzie reprezentowała szkołę w Wielkim Finale Lekturiady w Szczecinie.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

          • Dzień Ziemi

          • Dbanie i troska o środowisko są niezwykle ważne, a coroczne akcje przypominają nam, że  jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej planety.

            W tym roku zadbaliśmy o różnorodność biologiczną, czyli rozmaitość form życia występujących na Ziemi. Im więcej gatunków występuje w danym ekosystemie, tym bardziej ten ekosystem jest odporny na wszelkie zakłócenia.

            Uczennice i uczniowie naszej szkoły sadzili krzewy owocowe – agrest, porzeczki, drzewka owocowe – czereśnię i brzoskwinię, róże i cis pospolity. Przyczyniliśmy się do zwiększenia bioróżnorodności w naszym szkolnym sadzie.

            Niedługo rośliny zakwitną, odwiedzą je owady zapylające, żeby wykonać swoją ważną pracę, której efektem będą przepyszne, słodkie owoce.

          • EkoMisja w podstawówkach

          • W I semestrze tego roku szkolnego uczennice i uczniowie klas I – III, IV – VI uczestniczyli w cyklu spotkań w ramach projektu Federacji Banków Żywności – „EkoMisja w podstawówkach”.

            Celem programu jest propagowanie działań zmierzających do ochrony środowiska naturalnego poprzez niemarnowanie żywności, rozsądne kupowanie i wielokrotne wykorzystywanie różnych produktów.

            Efektem tych działań są prace plastyczne dzieci klas młodszych, a także zbiór przepisów na potrawy, które można zrobić z produktów pozostałych z innych posiłków. Przepisy te przygotowali uczniowie z klas IV – VI.

            Prezentacja w wykonaniu naszych uczniów do obejrzenia poniżej.

          • Konkurs wiedzy o rybach i rybie w diecie.

          • Finał konkursu wiedzy o rybach i rybie w diecie w ramach projektu - Wolin z rybą na talerzu, odbył się w piątek 03.12.2021 roku w jednej ze szkół w Wolinie. Nasi finaliści – Ernest Moskalonek (klasa IV), Miłosz Dwulit (klasa VI) i Jan Leper (klasa VI) rozwiązywali test dotyczący ryb żyjących w naszych wodach.

            Jan Leper zajął II miejsce.

            Laureaci i finaliści otrzymali wspaniałe indywidualne nagrody.

            Nasi finaliści wywalczyli również voucher dla szkoły na pomoce naukowe.

            Gratulujemy sukcesu!

          • 11 listopada - Święto Niepodległości

          • 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły mieli przyjemność obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów klas IV, V i VI. Czwartoklasiści wcielili się w role aktorów, a ich starsi koledzy zaprezentowali polski taniec narodowy – polonez. Całość dopełniły współczesne oraz tradycyjne pieśni o tematyce  patriotycznej oraz prelekcja Mai z klasy VII. Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a po uroczystości na szkolnym korytarzu dało się słyszeć liczne komplementy. To wydarzenie wprowadziło nas w nastrój wspólnego świętowania i przypomniało nam o pięknie polskiej kultury.

          • Konkurs "Moja domowa biblioteczka" rozstrzygnięty

          •  

            05.11.2021r. zostały rozdane nagrody uczniom, którzy wzięli udział w fotograficznym konkursie bibliotecznym – „Moja domowa biblioteczka”.

            W kategorii klas I-III:

            I miejsce: Pola Sobestjańska –

            II miejsce: Julia Sołowiej

            III miejsce: Ania Skukowska

            Upominki otrzymały również

            - Aleksandra Skoczeń

            - Aleksandra Bagan

             

            W kategorii klas IV-VIII

            I miejsce: Oliwia Zelwak

            II miejsce: Lena Brodzińska

            II miejsce: Natalia Mickiewicz

             

            Upominki otrzymali także

            - Maja Kozłowska

            - Ernest Moskalonek

            - Dariusz Skoczeń

            - Filip Smok

             

            Uczennicom i uczniom, którzy pochwalili się swoimi domowymi biblioteczkami serdecznie gratulujemy!

          • Śniadanie daje moc

          • 8 listopada 2021 roku najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Niechorzu przyłączyli do ogólnopolskiej  akcji ŚNIADANIE DAJE MOC.

          • Konkurs wiedzy o rybach i rybie w diecie

          • W październiku 2021r. przystąpiliśmy do „Konkursu wiedzy o rybach i rybie w diecie”. Organizatorem Konkursu jest Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków. Jego cel to propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rybołówstwa, a także motywowanie uczniów i rodziców do częstszego sięgania po produkty z ryb.

            Uczniowie klas IV, V i VI, którzy zgłosili się do konkursu otrzymali ciekawe zestawy upominkowe. Przed nimi zgłębianie wiedzy o rybach Zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego, rybołówstwie i rybach w diecie.

            Uczestnikom konkursu życzymy dobrej zabawy podczas przygotowań do konkursu.

            Powodzenia!

          • Jesienna zabawa pod chmurką

          • W imieniu uczniów i dzieci przedszkolnych, serdecznie dziękuję członkom Rady Rodziców, rodzicom dzieci z poszczególnych klas i grup przedszkolnych zaangażowanym w organizację imprezy oraz Radzie Sołeckiej Niechorza z panem sołtysem Wojciechem Pawlukiem vel Mikołajczuk na czele, za zorganizowanie wspaniałej JESIENNEJ ZABAWY POD CHMURKĄ. Było wspaniale, już nie możemy się doczekać kolejnych imprez rodzinnych.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dnia 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole tradycyjnie to również dzień pasowania na ucznia.

            Tegoroczne pierwszaki przyrzekły, że będą pilnymi uczniami i godnie będą reprezentowały swoją szkołę.

            Przygotowały występ artystyczny, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Rada Rodziców, Sołtys oraz uczniowie klasy drugiej podarowali im świetne upominki. Pani dyrektor wraz z wychowawczynią wręczyły dyplomy i legitymacje szkolne. Na uczniów w ich sali czekała przepyszna niespodzianka, przygotowana przez ich kochających rodziców.

            W konkursie organizowanym przez Samorząd Uczniowski tytuł Najfajniejszego Nauczyciela ZSP w Niechorzu powędrował do pana Marka Sobkowiaka.