• Uzyskanie tytułu laureata z języka angielskiego

     • Miło jest nam poinformować, że uczeń naszej szkoły, Karol Kleban, uzyskał tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego. Karol uzyskał najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich uczestników konkursu.

      Zdobyty tytuł laureata daje Karolowi pierwszeństwo w wyborze szkoły ponadpodstawowej oraz zwalnia go z pisania egzaminu ósmoklasisty z części, język obcy nowożytny (jest to równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku).

      Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Karolowi, jego rodzicom oraz p. Joannie Żoła.

     • Wokół Konstytucji 3 Maja

     •  

                    Już listopadzie 2018 roku świętowaliśmy bardzo ważną rocznicę odzyskania niepodległości, a już za kilka miesięcy w sierpniu 2020 roku będziemy wspominać zwycięstwo w bitwie warszawskiej 1920 roku, które pozwoliło naszym przodkom obronić wywalczoną niepodległość. Uchwalenie przez polski sejm w dniu 3 maja 1791 roku Ustawy Rządowej, czyli konstytucji miało na celu uratowanie niepodległości zagrożonej przez Rosję i Prusy. My dobrze wiemy, że za rok będzie Targowica, przegrana wojna z Rosją i w efekcie drugi rozbiór w 1793. Wiemy również , że w 1794 roku katastrofą zakończy się powstanie kościuszkowskie i w 1795 roku Austria, Prusy i Rosja ostatecznie w wyniku trzeciego rozbioru dokonają likwidacji Rzeczypospolitej. Ale, czy to  oznacza, że możemy postawić pytania: Czy były potrzebne reformy z konstytucją, skoro dały tylko klęski i upadek państwa? Było to pytania pozbawione słuszności, ponieważ nasi praojcowie ratowali chylącą się ku upadkowi Ojczyznę w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, już po pierwszym rozbiorze gdy kraj był kontrolowany przez Rosję. Wielką zasługą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego współpracowników na czele z Hugonem Kołłątajem było stworzenie prawa nowoczesnego, pierwszego w Europie, nowoczesnej konstytucji gwarantującej skuteczne funkcjonowania państwa i naruszającej stary, feudalny porządek społeczny. Wielkim krokiem naprzód, ku budowie nowoczesnego społeczeństwa były prawa przyznane mieszczanom i zauważenie chłopów.

                    Zauważamy wielkie dokonania, odwagę i kontynuację reform przez cztery lata obrad sejmu, który zebrał się w Warszawie jesienią 1788 roku i wykorzystując sprzyjającą sytuację międzynarodową rozpoczął i wprowadzał reformy. Należy jednak pamiętać jakim społeczeństwem byli mieszkańcy dawnej Rzeczypospolitej. Wielką rolę odgrywali magnaci, konserwatywna szlachta, słabe mieszczaństwo i chłopi, najczęściej pozbawieni wolności osobistej, chłopi pańszczyźniani. Poziom szkolnictwa fatalny, nieliczne szkoły z warszawską Szkołą Rycerską o której głośno w każdym podręczniku nie mogą zniekształcić rzeczywistej sytuacji. Efekty działań Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w świecie ministerstwa edukacji były widoczne, ale dopiero po rozbiorach. A jednak stosunkowo nieliczna grupa dokonała wielkich rzeczy kierując się szczerym patriotyzmem. Konstytucja 3 maja obowiązywała krótko, ale przekonała pokolenia żyjące w XIX wieku i później, że Polacy mogą, nie zrezygnują i zrobią wszystko, że mimo przeciwności niepodległość kraju jest i będzie dobrem najwyższym. Żyjąc w niepodległym i bezpiecznym kraju, zapominamy często o tym, że dobro wolności i niepodległości jest i będzie tym, o co należy dbać i co należy pielęgnować. Już w szkole powinniśmy zdobywać wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwój kraju i tym samym, dla przeciętnego Polaka na spokojne i dostatnie życie. Będąc uczniami zdobywając wiedzę i umiejętności powinniście dążyć do doskonałości, do uzyskiwania takich ocen, które w opinii rodziców i nauczycieli są najwyższe z możliwych jakie możecie uzyskać. Tak nasi praojcowie próbujący ratować ginącą Ojczyznę u schyłku XVIII wieku wzbili się na szczyty własnych możliwości podobnie możecie i Wy, zdobywając dla siebie i kraju wiedzę i umiejętności.

       

                                                      Marek Sobkowiak.

       

     • Dzień Ziemi

     • Hasło i motyw przewodni w tym roku -

      „Działania na rzecz ochrony klimatu”

       

      Każdego roku, odkąd obchodzimy Dzień Ziemi, 22 kwietnia promuje się działania na rzecz ochrony przyrody. Działania te mają na celu uświadomienie ludziom problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska,  zanieczyszczeniem odpadami wykonanymi z tworzyw sztucznych, wymieraniem gatunków lub brakiem wody w wielu rejonach świata.

      Każdy z nas może dbać o środowisko, stosując się do podstawowych zasad, czyli:

      - korzystaj z opakowań wielokrotnego użytku;

      - zrezygnuj lub ogranicz korzystanie z opakowań plastikowych;

      - oszczędzaj wodę i energię elektryczną;

      - kupuj rozsądnie;

      - segreguj odpady;

      - sadź rośliny w ogrodzie, w domu (w doniczce), na działce i gdzie tylko chcesz lub możesz.

      Rok 2020 jest wyjątkowy, z powodu epidemii koronawirusa COVID-19, inicjatywy i wydarzenia ekologiczne  związane z Dniem Ziemi zostały ograniczone i odbywać się będą w Internecie.

      22 kwietnia można wziąć udział w warsztatach i wykładach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” – www.dzienziemiwmk.pl .

      Proponuję także: http://mediapl-ngc.natgeotv.com/93646-przyszlosc-zielonej-planety-oczami-ekspertow-obchody-50-rocznicy-dnia-ziemi-z-national-geographic

      Dbając o środowisko, dbasz o siebie i przyszłe pokolenia!

      Katarzyna Pawłowska

     • Powiatowe eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego

     • W sobotę, 07 marca 2020r. w Gryfickim Domu Kultury odbyły się powiatowe eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie tym wzięło udział 38 uczestników z powiatu gryfickiego, w trzech kategoriach wiekowych ( kl. I-III, IV-VI, VII-VIII). Recytatorzy byli bardzo dobrze przygotowani, co wpłynęło na wysoki i niezwykle wyrównany poziom przeglądu.

      Naszą szkołę reprezentowały :

      Oliwia Lewandowska z kl. I,

      Aleksandra Lewicka z kl. II,

      Lena Brodzińska z kl. IV,

      Maja Marcinkowska z kl. V,

      Julia Michowska z kl. VII,

      Zofia Zelwak z kl. VII.

      Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich uczestników wytypowała laureatów, którzy będą reprezentowali powiat gryficki  w przeglądzie wojewódzkim w Szczecinie. 

      Po laur zwycięstwa sięgnęła uczennica naszej szkoły Zofia Zelwak.

      Ponadto wyróżnienia miejscowe otrzymały:  Aleksandra Lewicka i Maja Marcinkowska.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Zosi życzymy dalszych  sukcesów.

     • "TROPEM WILCZYM", BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

     • 1 marca br. po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tak ważnym dniu nie mogło nas zabraknąć. Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w biegu ,,TROPEM WILCZYM" organizowanym w Trzebiatowie. Brać uczniowską reprezentowali: Franciszek Kleban kl. IV, Maja Marcinkowska kl. V, Marta Mucha kl. V, Oliwia Jędrzejowska kl. VI, Adam Kopeć kl. VII.

      Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i fotorelację.

     • Gminny Konkurs Recytatorski

     • 27 lutego odbył się konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych z Rewala, Pobierowa oraz Niechorza. W trzech kategoriach wiekowych: kl.I-III, IV-VI oraz VII-VIII, w szranki o miano najlepszego recytatora stanęło bez mała pięćdziesięcioro zdolnych i odważnych młodych ludzi:)

       

      Przy ocenie występów brano pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę języka oraz ogólny wyraz artystyczny. W jury zasiadły: Barbara Kral, Martyna Sałek oraz Sandra Dąbrowska.

       

      W kategorii I – dzieci z klas I-III nagrodzono:

      1. Aleksandra Lewicka – I miejsce

      2. Paulina Strumińska – II miejsce

      3. Oliwia Lewandowska – III miejsce

      Malwina Krzywańska – wyróżnienie

      Eryk Emski – wyróżnienie

       

      W kategorii II – dzieci z klas IV-VI nagrodzono:

      1. Maja Marcinkowska – I miejsce

      2. Lena Brodzińska – II miejsce

      3. Agata Sawuła – III miejsce

      Laura Robakowska – wyróżnienie

      Maria Faedda – wyróżnienie

       

      W kategorii III – dzieci z klas VII – VIII nagrodzono:

      1. Zofia Zelwak – I miejsce

      2. Julia Michowska – II miejsce

       

      Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, słodki poczęstunek oraz upominki ufundowane przez firmę Gaz-System głównego wykonawcę gazociągu Baltic Pipe. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie wszystkich uczestników do konkursu.

       

      GRATULUJEMY wszystkim recytatorom, dziękując za pracę włożoną w naukę i interpretację utworów.

     • Ukończyliśmy I moduł ogólnopolskiego programu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”

     • Uczniowie klasy I i II zakończyli pracę z I modułem w ramach realizowanej  innowacji czytelniczej. Do przeczytania wybrali książkę pod tytułem „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek( czterech prawych i sześciu lewych)”. Z ogromnym zainteresowaniem poznawali kolejne historie  mądrych i odważnych skarpetek. Do przeczytania kolejnych fragmentów lektury zaprosili : panią Anię, panią Anetę i panią Kasię. Było to jedno z zadań, które wykonali w ramach projektu. Kolejne zadania to:

      - pokolorowanie i ozdobienie okładki Lekturników,

      - uzupełnienie w Lekturnikach stron związanych z przeczytaną lekturą (metryczka),narysowanie głównego bohatera, opisanie najciekawszej przygody, zaprojektowanie  własnej gry na tablet z głównymi postaciami,

      - wykonanie zakładki do książki,

      - założenie w klasie kącika czytelniczego oraz umieszczenie tablicy z informacjami o realizowanym projekcie,

      - wykonanie plakatu zachęcającego do przeczytania książki.

      Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania projektowe. Po ich ukończeniu  opiekunowie opracowali sprawozdania z ich realizacji. W styczniu każda klasa otrzymała od organizatora projektu potwierdzenie ukończenia I modułu.

      Teraz czas przystąpić do pracy nad zadaniami z modułu II – „Zwierzęce lekturki spod chmurki”.

                                                                                                                                                              Elżbieta Jasińska

                                                                                                                                                            Jolanta Domańska

     • Dzień Babci i Dziadka

     • ”Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki,

      lub gdy opowiadasz mi bajeczki.

      Lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz

      i na każdą psotę zawsze się zgadzasz.

      Lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,

      po prostu kocham Cię ogromnie!”

      Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas...

       

       

      27 stycznia 2020 r. w naszej szkołę zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli Dziadkowie uczniów z klas I-III.

      Były wiersze, piosenki i prezenty. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryjąc przy tym wzruszenia.

      Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

      Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas.

                                                                                         Jolanta Domańska

      Elżbieta Jasińska

      Agnieszka Sołowij-Kleban

       

       

     • Bal karnawałowy

     • 30 stycznia odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy.

      Dzięki wsparciu Rady Rodziców, zabawę prowadził profesjonalny DJ, który umilał czas nie tylko zapewniając muzykę, ale również organizując różne zabawy i konkursy dla uczestników, w tym konkurs na najlepsze przebranie karnawałowe. Zwycięzcy otrzymali bony do sklepiku szkolnego ufundowane przez Samorząd Szkolny.

      Uczniowie i rodzice z klasy VIII przygotowali bufet z przekąskami w postacie pysznych ciast, frytek, hot-dogów, zimnych i ciepłych napojów, popcornu i fantazyjnych sałatek.

      Na  koniec Balu każdy z uczestników losował pamiątkową nagrodę- piórniki, paletki do ping-ponga, kredki, pisaki, autka, puzzle, słodycze i mnóstwo innych- ufundowaną przez Samorząd Szkolny.

      Wszystkim Uczestnikom, Rodzicom, Opiekunom Samorządu Szkolnego i Radzie Rodziców, Nauczycielom, Pani Dyrektor bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji Balu i udział w zabawie.

      Beata Filipowicz

      Elżbieta Skukowska

     • Wigilia w szkole 🎄

     • Ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia upłynął w niechorskiej szkole w prawdziwie uroczystej atmosferze. Zaproszeni goście oraz odświętnie ubrani uczniowie obejrzeli przedstawienie „Aniołek w klatce”, w którym udział wzięli uczniowie klas: VIII, VII oraz II. Prowadzący apel, Zosia i Tomek, przypomnieli nam z ilu dań składa się tradycyjna wieczerza wigilijna, z jakich produktów przygotowuje się potrawy i jakie było ich znaczenie. Poznaliśmy również historię kolęd i wysłuchaliśmy jednej z najstarszych polskich kolęd „Lulajże Jezuniu”. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I – VIII, przygotowani przez wychowawców oraz nauczyciela muzyki, z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali kolędy oraz świąteczne piosenki, za co zostali nagrodzeni brawami. Następnie został odczytany fragment Pisma Świętego, a pani dyrektor Ewa Łozdowska złożyła obecnym świąteczne życzenia. Po opuszczeniu hali sportowej wszyscy dzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnego wigilijnego obiadu. Nad całością uroczystości czuwali jej organizatorzy: panie Elżbieta Jasińska i Katarzyna Pawłowska oraz pan Damian Zieliński, którym serdecznie dziękujemy za jej przygotowanie.

     • Konwój Pomocników świętego Mikołaja 2019

     • 07 grudnia, dzień po swoich imieninach, Święty Mikołaj wjechał pięknymi saniami do parku w Niechorzu, gdzie oczekiwały go z niecierpliwością licznie zgromadzone dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Jak dobrze, że wszyscy byli grzeczni i zasłużyli sobie na prezent od Świętego Mikołaja. Tak długo oczekiwany przez nas Gość miał pełne ręce roboty: rozdać paczki, zrobić pamiątkowe zdjęcie i obdarzyć każdego miłym uśmiechem; takiej ilości wyzwań mógł sprostać tylko święty Mikołaj. Tegoroczna zabawa w bajecznej scenerii świątecznych dekoracji i nastrojowej muzyki na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

      Powróćmy do tego magicznego wieczoru oglądając naszą galerie zdjęciową.

      O godne przyjęcie zacnego Gościa zadbali w tym roku: Gmina Rewal, Sołtys i Rada Sołecka Niechorza, Ochotnicza Straż Pożarna z Niechorza i Pobierowa, Dyrektor i Rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niechorzu.

     • Każdy może zostać świętym Mikołajem!

     • Wszystkie klasy i grupy przedszkolne Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Niechorzu przygotowały paczki dla dzieci z Domu Dziecka w Gryficach. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców bo dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy spełnić marzenia najmłodszych. Mamy nadzieję, że ten drobny gest sprawi taką samą radość dzieciom,jaką nam sprawia możliwość pomagania. Dziękujemy!!!

     • Czytamy z klasą

     • Uczniowie klasy I aktywnie uczestniczą w realizacji projektu i z zaangażowaniem wykonują zadania z modułu I. Dzieci obejrzały film i ulepiły Czytusie. Pokolorowały lekturniki. W klasie powstał kącik czytelniczy. Zdecydowały, że chcą poznać przygody szalonych skarpetek. Z pierwszymi rozdziałami książki zapoznała je pani Kasia. Słuchały z zaciekawieniem.

     • Czytamy z klasą

     • W klasie Il dalsze przygody skarpetek przeczytała mama Zosi -pani Ania. Wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem. Niesamowite skarpetki wspaniale namalowała Marysia. W klasie powstał kącik czytelniczy. Uczniowie wykonali przepiękne zakładki do książek. Z wielkim zaangażowaniem drugoklasiści uzupełniali lekturniki.