Czy w szkole po 22.00 toczy się życie?
Otóż tak...
Drugoklasiści pozdrawiają.
Agnieszka Sołowij - Kleban
Czy w szkole po 22.00 toczy się życie?
Otóż tak...
Drugoklasiści pozdrawiają.
Agnieszka Sołowij - Kleban
Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu z klasy IV Maja Marcinkowska i Zuzanna Matuszak odwiedzili dzieci z Domu Dziecka w Gryficach. Przez cały miesiąc maj trwała w naszej szkole zbiórka potrzebnych rzeczy dla najmłodszych. Zebraliśmy rowery, rolki, kaski rowerowe, hulajnogi również - pieniądze 400 zł które zostały przeznaczone na lody w „Malinowym Raju” z okazji Dnia Dziecka. Wyjazd ten pomógł wolontariuszom uświadomić sobie po raz kolejny, że niewielki gest może wywołać uśmiech na twarzy dzieci, co jest najpiękniejszą możliwą zapłatą za trud włożony w przygotowanie tej wizyty.
Damian Zieliński
W naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/2020. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia.
Agnieszka Sołowij - Kleban
W miniony wtorek uczniowie klasy I i III wraz z rodzicami i wychowawczyniami odwiedzili jeden z największych parków rozrywki w Polsce – MAJALAND. Bohaterami parku są trzy bajkowe postacie: Pszczółka Maja, którą wszyscy znamy i kochamy, mały Wiking-Wiki oraz Heidi, dziewczynka ze szwajcarskich Alp.
Moc atrakcji, które czekały na nas na miejscu, zrekompensowało nieco dłuższą podróż. Niesamowitą przygodę rozpoczęliśmy od Karuzeli Motyli, nawiązującej do klasycznych karuzel łańcuchowych. Jednak prawdziwą przygodę ,z dużą dozą adrenaliny przeżyliśmy w czasie przejażdżki Rollercoasterem Wikingów, mijając ostre skały i odkrywając wnętrze mrocznej jaskini. Wszystko to ,oczywiście ,z oszałamiającą prędkością. Prawdziwe emocje zagwarantowała nam też wieża swobodnego opadania. A podczas rejsu Wielkim Drakkarem przyszło nam zmierzyć się z olbrzymimi falami. Nawet mniej odważni uczestnicy wycieczki zdecydowali się na ściganie z przyjaciółmi na najdłuższej zjeżdżalni.
W celu złapania oddechu i uspokojenia organizmu przesiedliśmy się na plecy skaczących żabek i Świerszcza Filipa. Podróżując Karuzelą Kwiatów zaskoczyła nas tryskająca z nich woda. Było to niespodziewane, ale przyjemnie ochłodziło rozgrzane ciała. Potrafiliśmy również połączyć szaleńczą zabawę z nauką. W miasteczku samochodowym zapoznaliśmy się w bardzo przyjemny sposób z zasadami ruchu drogowego i przekonaliśmy, że wielu z nas ma zadatki na świetnego kierowcą.
Pobyt w parku wymagał od nas niesamowitej aktywności fizycznej. Nie sprzyjała temu wysoka temperatura. Jednak opuszczając centrum rozrywki zastanawialiśmy się, kiedy ponownie będziemy mogli tu przyjechać.
Jolanta Domańska
Elżbieta Jasińska
Jak można spędzić Dzień Dziecka? A no można go spędzić w szkole, w gronie swoich najbliższych kolegów i koleżanek. Z 31 maja na 1 czerwca odbyła się kolejna NOC W SZKOLE. Były kiełbaski z grilla, pizza i szaleństwo do białego rana.
Wszystkim dzieciom, tym dużym i tym małym składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Dziecka.
Agnieszka Sołowij - Kleban
Katarzyna Chojaczyk
Klasa druga uczestniczyła w zorganizowanej ,, Grze terenowej " w trakcie której odbył się ,, Wielki test wiedzy drugoklasisty". Klasa podzielona była na dwie grupy. Każda drużyna pracowała z mapą szukając miejsc gdzie były ukryte koperty z zadaniami do wykonania i odpowiadała na pytania dotyczące ortografii, matematyki, przyrody. Na koniec spotkaliśmy się na posiłku regeneracyjnym zorganizowanym przez rodziców.
Agnieszka Sołowij - Kleban
"Tak niedawno żeśmy się poznali, a już pożegnania nadszedł czas"...Dziś spotkaliśmy się na krótkim apelu żeby podziękować za półtoraroczną pracę panu Tomaszowi Heppnerowi życząc sukcesów w nowym miejscu pracy.
Czy poniedziałek może być fajny? Może! Klasa 5 wraz ze swoim wychowawcą oderwali się od szkolnej codzienności i wylądowali w lodziarni. Po całym dniu zmagań szkolnych słodka przekąska była jak znalazł - każdy wybierał ulubione łakocie, które były prawie za darmo. Z ostatniego wyjazdu w kieszeni wychowawcy, po negocjacjach o zniżkach na wejścia i promocjach, zostało trochę pieniędzy, które zostały spożytkowane w tak smaczny sposób...
Tomasz Heppner
W dniach 28-31 maja br. uczestniczyliśmy, wraz z wychowawcą i grupą rodziców w biwaku szkolnym, który miał miejsce w przepięknych Borach Tucholskich. Gościliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym REJS w Charzykowach, nad dużym Jeziorem Charzykowskim.
Czas spędziliśmy bardzo aktywnie; wędrując i jeżdżąc rowerami podziwialiśmy przyrodę Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz pobliskiego Parku Krajobrazowego. Wzięliśmy również udział w całodniowym spływie kajakowym rzeką Brdą. Zwiedzaliśmy pobliskie, bardzo ładne miasto Chojnice i zajrzeliśmy do zamku w Człuchowie. Ładna pogoda i dobre humory nie opuszczały nas przez cały pobyt.
Był to wspaniały wyjazd, który nas jeszcze bardziej zintegrował, szkoda tylko, że ostatni.... :(
Szymon Krawczuk
Wszystkim mamom z okazji ich święta - Wszystkiego najlepszego!
Agnieszka Sołowij - Kleban
Kolejny sukces naszych uczniów. Kacper i Antek zajęli najwyższe miejsca w konkursie literackim. Serdeczne gratulacje składamy chłopcom i pani Edycie Skraburskiej.
Klasy I – III SP
Klasy IV- VII / poezja /
I miejsce
II miejsce
III miejsce
Wyróżnienie :
Szkoła podstawowa
Klasy I – III
I m-ce
Zosia Kuciak - SP w Niechorzu
II m-ce
Jan Siomka - KSP w Pobierowie
III m-ce
Oliwier Pawłowski – KSP w Pobierowie
Wyróżnienie:
Artur Siomka – KSP w Pobierowie
Jakub Sianoszek – KSP w Pobierowie
Natalia Mickiewicz – SP w Niechorzu
Ernest Moskalonek – SP w Niechorzu
Klasy IV-VIII
I m-ce
Tarati Dewor – KSP w Pobierowie
II m-ce
Maja Marcinkowska – SP w Niechorzu
III m-ce
Emilia Chłopek – SP w Niechorzu
Wręczenie nagród 07 czerwca 2019 roku, podczas Festynu Rodzinnego,
o godzinie 17.00, ZSP w Niechorzu (teren przy szkolnym boisku).
Z przyjemnością informujemy ,że Igor Wiśniewski uczeń klasy V zajął I miejsce w II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM DLA SZKÓŁ IMIENIA LEONIDA TELIGI. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy a laureatowi gratulujemy.
W piatek 24 maja uczniowie klasy czwartej zostali przyjęci w poczet Wilków Morskich. Pogoda bardzo nam dopisała a chrzest odbył się w morskim plenerze. Przebrani za piratów, piratki, marynarki, marynarzy pod kierunkiem (wychowawcy) przeszli przygotowane konkurencje wzorcowo. Zaśpiewali szantę, spróbowali również przysmaku Neptuna i Prozerpiny. Otrzymując Certyfikaty od Dyrektora Szkoły – Pani Ewy Łozdowskiej uświadomili sobie ze obowiązkiem ich jest czcić honor ucznia oraz nieść pomoc bliźniemu w każdej potrzebie. Wszystkiemu przyglądał się Neptun wraz ze swoją świtą - uczniami z klasy siódmej. Uroczystość zakończyła się budowaniem na plaży pięknych zamków z piasku z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi.
Damian Zieliński
W trzech miejscowościach naszego powiatu, cyklicznie, raz w roku organizowane są biegi przełajowe: w Gryficach, w Płotach i w Trzebiatowie. W roku szkolnym 2018/19 reprezentanci naszej szkoły, uczestniczyli we wszystkich zawodach z cyklu Grand Prix, osiągając wysokie rezultaty:
Biegi Przełajowe w Gryficach :
Tomasz Jankowski ( kat. 2005r.-2003r.)- 2 miejsce
Wiktor Chojaczyk (kat. 2009.-2008 r.) ) - 2 miejsce
Biegi Przełajowe w Płotach
Wiktor Chojaczyk ( kat. 2009.-2008 r.) - 3 miejsce
Hanna Stobiecka i Dominika Dziuba ( 2009r.-2008r.)- w pierwszej dziesiątce
Wojciech Krzewicki (2009r.-2008r.)- w pierwszej dziesiątce
Biegi Przełajowe w Trzebiatowie
Jakub Toda ( kat. 2011r.-2010r.)- 2 miejsce
Dominika Dziuba ( 2009r.-2008r.)- 3 miejsce
Wiktor Chojaczyk (kat. 2009r.-2008 r.) -w pierwszej dziesiątce
Emilia Chojaczyk ( kat.2007r.-2006r.)- 5 miejsce
Daniel Berestecki (kat.2007-2006r.)- w pierwszej dziesiątce
Szymon Krawczuk ( kat. 2005r.-2003r.)- 4 miejsce
Maja Marcinkowska ( 2011r.-2010 r.) w pierwszej dziesiątce
Amelia Lipiecka ( 2011r.-2010r.)- w pierwszej dziesiątce
Przemysław Mruk ( kat. 2005r.-2003r.)- w pierwszej dziesiątce
Adrian Niedźwiewcki ( kat. 2005r.-2003r.)-w pierwszej dziesiątce
Jednak nie wynik jest najważniejszy a chęć aktywnego uczestnictwa w tej formie aktywności . Dziękujemy naszym uczniom za reprezentowanie naszej małej szkoły w biegach przełajowych, którzy udowodnili, że mogą rywalizować jak równy z równym, z najlepszymi biegaczami z powiatu.
Brawo dla wszystkich którzy wzięli udział w tych zawodach a byli to: Krystain Buława, Jakub Dróżdż, Jędrzejowska Oliwia , Jan Lepper, Amelia Lipiecka, Maja Marcinkowska, Sylwester Olejniczak, Mrcelina Słota , Dominik Wąsikowski.
W listopadzie 2018 roku świętowaliśmy bardzo ważną rocznicę odzyskania niepodległości, a już za rok w sierpniu 2020 roku będziemy wspominać zwycięstwo w bitwie warszawskiej 1920 roku, które pozwoliło naszym przodkom obronić wywalczoną niepodległość. Uchwalenie przez polski sejm w dniu 3 maja 1791 roku Ustawy Rządowej, czyli konstytucji miało na celu uratowanie niepodległości zagrożonej przez Rosję i Prusy. My dobrze wiemy, że chociaż za rok będzie Targowica i przegrana wojna z Rosją i w efekcie drugi rozbiór w 1793. Wiemy, że w 1794 roku katastrofą zakończy się powstanie kościuszkowskie i w 1795 roku Austria, Prusy i Rosja ostatecznie w wyniku trzeciego rozbioru dokonają likwidacji Rzeczypospolitej. Ale, czy to oznacza, że możemy postawić pytania: Czy były potrzebne reformy z konstytucją, skoro dały tylko klęski i upadek państwa? Było to pytania pozbawione słuszności, ponieważ nasi praojcowie ratowali chylącą się ku upadkowi Ojczyznę w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, już po pierwszym rozbiorze gdy kraj był kontrolowany przez Rosję. Wielką zasługą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego współpracowników na czele z Hugonem Kołłątajem było stworzenie prawa nowoczesnego, pierwszego w Europie, nowoczesnej konstytucji gwarantującej skuteczne funkcjonowania państwa i naruszającej stary, feudalny porządek społeczny. Wielkim krokiem na przód, ku budowie nowoczesnego społeczeństwa były prawa przyznane mieszczanom i zauważenie chłopów.
Zauważamy wielkie dokonania, odwagę i kontynuację reform przez cztery lata obrad sejmu, który zebrał się w Warszawie jesienią 1788 roku i wykorzystując sprzyjającą sytuację międzynarodową rozpoczął i wprowadzał reformy. Należy jednak pamiętać jakim społeczeństwem byli mieszkańcy dawnej Rzeczypospolitej. Wielką rolę odgrywali magnaci, konserwatywna szlachta, słabe mieszczaństwo i chłopi, najczęściej pozbawieni wolności osobistej, chłopi pańszczyźniani. Poziom szkolnictwa fatalny, nieliczne szkoły z warszawską Szkołą Rycerską o której głośno w każdym podręczniku nie mogą zniekształcić rzeczywistej sytuacji. Efekty działań Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w świecie ministerstwa edukacji były widoczne, ale dopiero po rozbiorach. A jednak stosunkowo nieliczna grupa dokonała wielkich rzeczy kierując się szczerym patriotyzmem. Konstytucja 3 maja obowiązywała krótko, ale przekonała pokolenia żyjące w XIX wieku i później, że Polacy mogą, nie zrezygnują i zrobią wszystko, że mimo przeciwności niepodległość kraju jest i będzie dobrem najwyższym. Żyjąc w niepodległym i bezpiecznym kraju, zapominając często o tym, że dobro wolności i niepodległości jest i będzie tym, o co należy dbać i co należy pielęgnować. Już w szkole powinniśmy zdobywać wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwój kraju i tym samym, dla przeciętnego Polaka na spokojne i dostatnie życie. Będąc uczniami zdobywając wiedzę i umiejętności powinniście dążyć do doskonałości, do uzyskiwania takich ocen, które w opinii rodziców i nauczycieli są najwyższe z możliwych jakie możecie uzyskać. Tak nasi praojcowie próbujący ratować ginącą Ojczyznę u schyłku XVIII wieku wzbili się na szczyty własnych możliwości podobnie możecie i Wy, zdobywając dla siebie i kraju wiedzę i umiejętności.
Przedstawicielka Szkolnego Koła Wolontariatu Maja Talaczek z klasy IV, wraz z rodzicami odwiedziła schronisko dla zwierząt w Sosnowicach. Do akcji charytatywnej„Hej kolego, pomagać to nic złego” zaangażowało się wiele osób pokazując że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny naszej społeczności uczniowskiej. Udało się zebrać potrzebne miski, smycze, karmy ze sklepów zoologicznych. Wszystkim zaangażowanym uczniom i rodzicom dziękujemy.
Damian Zieliński
Czy wycieczka szkolna może odbyć się bez wizyty w centrum handlowym i jedzeniem popularnych fast-foodów? Troje nauczycieli z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niechorzu pokazało, że można.
Po przyjeździe pociągiem do Szczecina uczniowie klasy V zapoznali się z historią miasta od jego powstania. Pan przewodnik jednak skupił się na Podziemnym Szczecinie – czyli głównie historią tego miejsca w okresie II Wojny Światowej. Uczniowie mogli przeżyć alarm bombowy podczas nalotów i zapoznać się z procedurą udania się ludności cywilnej do schronu. Nie wszyscy znieśli dobrze ponad godzinny pobyt w szczecińskich schronach, mogli na własnej skórze odczuć niedogodności związane z pobytem pod zmienią w otoczeniu ponad 3 metrowych betonowych murów.
Następnym punktem był park trampolin, na który dzieci wraz z opiekunami udali się tramwajem. Po zasłużonej rozrywce – wygibasach na trampolinach – niestety już na pieszo wszyscy udali się do punktu żywieniowego. Był to kultowy, jeszcze z czasów PRL ,, Bar pasztecik", w którym tradycyjnie nie było pasztecików (brak towaru). Po odczekaniu w długiej kolejce, jednak wszyscy pokrzepili się czerwonym barszczem i szczecińskim pasztecikiem.
Omijając z daleka centra handlowe, grupa udając się traktem Księcia Bogusława, przechodząc Aleją Kwiatową z Bramą Królewską, zwiedziła teren Zamku Książąt Pomorskich oraz urokliwe uliczki starego – nowego miasta po czym pragnąc już usiąść i odpocząć wróciła pociągiem do Kamienia Pomorskiego, skąd dzieci odebrali rodzice. Tylko Dominika była lekko zawiedziona brakiem wizyty w centrum handlowym, ale w sumie ucieszyła się, że zaoszczędziła w ten sposób mnóstwo pieniędzy…
Był to dosyć męczący dzień ale z pewnością zapadł w pamięci uczestników wycieczki.
Tomasz Heppner
Za nami DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY I PCHLI TARG. Była to świetnia okazja do wspólnych rozmów przy śniadaniu wielkanocnym przygotowanym przez zaprzyjaźnione niechorskie Koło Emerytów. Był przepyszny żurek wykonany przez naszą kochaną kucharkę Panią Bogusię. Po śniadaniu był czas na degustację pysznych domowych wypieków przygotowanych przez mamy naszych wychowanków. Po uczcie każdy mógł wziąć udział w warsztatach pisankowych i zakupić świąteczne ozdoby ręcznie wykonane. Dziękujemy, że byliście z nami w tym dniu.
Powered by aSc EduPage