• Procedura wydłużenia etapu edukacyjnego ucznia

1. Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012r., poz.204),
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej  w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 228, poz.1487),
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2012r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. Nr228, poz. 1490 z późn. zm.)
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010r. w sprawie warunków organizowania kształcenia,  wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. Nr 228, poz. 1489 z późn. zm.)
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z póżn. zm.)

2. Uczniom niedosłyszącym lub słabo słyszącym, niewidomym lub słabo widzącym, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją), z upośledzeniem umysłowym, z autyzmem (w tym zespołem Aspergera), z niepełno sprawnościami sprzężonymi można wydłużyć etap kształcenia.

3. Uczniowi, o którym mowa w punkcie 2 niniejszej procedury, w cyklu edukacyjnym etap edukacyjny można wydłużyć tylko raz i o jeden rok.

4. Uczeń, któremu wydłuża się etap kształcenia, musi p[osiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną.

5. Z wnioskiem o wydłużenie cyklu edukacyjnego dla ucznia mogą wystąpić: uczeń, rodzice ucznia, nauczyciele, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem, poradnia psychologiczno – pedagogiczna, w tym poradnia specjalistyczna, asystent edukacji romskiej, pomoc nauczyciela.

6. Rodzice ucznia (prawni opiekunowie) muszą wyrazić, w formie pisemnej, zgodę na wydłużenie swojemu dziecku cyklu edukacyjnego.

7. Opinię o konieczności wydłużenia cyklu edukacyjnego uczniowi wydaje zespół do spraw planowania i koordynowania w szkole pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

8. Zespół, o którym mowa w punkcie 7 niniejszej procedury, wydaje opinię na podstawie rozpoznanych indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w tym przeprowadzonych obserwacji, pomiarów pedagogicznych oraz zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

9. Decyzję w sprawie wydłużenia uczniowi cyklu edukacyjnego wydaje rada pedagogiczna.

10. Decyzję, o której mowa w punkcie 9 niniejszej procedury, podejmuje się nie później niż do końca lutego danego roku szkolnego.

11. Uczniowi, któremu wydłużono etap kształcenia, opracowuje się indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, zgodnie z zasadami ustalonymi w odrębnych przepisach.

12. Uczeń, któremu wydłużono etap kształcenia, nie otrzymuje w tym roku, w którym nastąpiło wydłużenie, promocji do klasy programowo wyższej lub nie kończy szkoły.

13. Uczeń, któremu wydłużono etap kształcenia, nie podlega w roku, w którym wydłużono mu cykl edukacyjny, klasyfikacji rocznej lub końcowej.

14. W protokole rady pedagogicznej klasyfikacyjnej umieszcza się zapis informujący, którym uczniom wydłużono etap edukacyjny.