• Procedura publicznej zbiórki pieniędzy na terenie placówki

Postanowienia ogólne:

1. Na terenie szkoły istnieje możliwość przeprowadzenia zbiórki niepublicznej, która nie wymaga uzyskania zezwolenia pozwolenia organu administracji publicznej.
          2. Zbiórka wśród uczniów odbywająca się odbywająca się na Terenia szkoły lub przedszkola wymaga zgody dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niechorzu.
          3. Zasady przeprowadzania zbiórki reguluje się wewnętrznymi przepisami szkolnymi.
          4. Pieniądze zebrane w trakcie zbiórki niepublicznej mogą zostać wpłacone przez osobę prowadzącą zbiórkę (przez darczyńcę) na rachunek bankowy organizacji.
          5. Zbiórka pieniężna może być organizowana przez fundację i należy ona do zbiórek o charakterze publicznym, a do przeprowadzenia jej na terenie szkoły niezbędne jest pozwolenie organu administracji publicznej.

Przedmioty uprawnione do udzielania pozwolenia na zbiórkę

Pozwoleń na przeprowadzenie zbiórki w zależności od obszaru, na którym będą zbierane pieniądze, udzielają w drodze decyzji administracyjnej:

1. Wójt, burmistrz (prezydent miasta)
          2. Starosta
          3. Marszałek województwa
          4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych

Elementy planu przeprowadzania zbiórki publicznej

Fundacja ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej powinna przedstawić, odpowiedniemu ze względu na zasięg terytorialny organowi, wniosek o wydanie zezwolenia wraz z planem przeprowadzenia zbiórki publicznej. Taki plan powinien zawierać:

1. Cel, na który zostaną przeznaczone fundusze
          2. Formy przeprowadzenia zbiórki
          3. Termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki
          4. Obszar, na którym zbiórka ma być przeprowadzona
          5. Sposób informowania o prowadzonej zbiórce publicznej
          6. Liczbę osób biorących udział w zbiórce
          7. Przewidywane koszty przeprowadzenia zbiórki publicznej, w tym rodzaj i wysokość poszczególnych wydatków.

Pozwolenie na zbiórkę publiczną może być udzielone tylko wówczas, gdy cel zbiórki jest zgodny z prawem i godny poparcia ze względu na interes publiczny. Cel zbiórki powinien być także zgodny ze statutem organizacji, która  ją przeprowadza.

Dozwolone i niedozwolone miejsca  do przeprowadzania zbiórek publicznych

Zbiórki publiczne mogą być przeprowadzane:

1. Na wolnym powietrzu
          2. W obiektach publicznych lub prywatnych, za zgodą właścicieli tych obiektów.

Zbiórek publicznych nie przeprowadza się:

1. W urzędach administracji publicznej.

Uwaga!

Na terenie szkoły / przedszkola może być przeprowadzona zbiórka publiczna w szczególnie uzasadnionych przypadkach i tylko wtedy, gdy organ administracji publicznej udzielający pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej pozwolił na przeprowadzenie jej w szkole. Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niechorzu, do którego zwrócono się o przeprowadzenie zbiórki na terenie jego szkoły/przedszkola, dla własnego bezpieczeństwa powinien poprosić o przedstawienie dokumentu zezwalającego na to.

Na terenie szkoły/przedszkola  niepubliczna  zbiórka przeprowadzana jest na innych zasadach. Przepisy prawa nie określają, w jaki sposób należy ją organizować i przeprowadzać.