• Procedura postępowania z uczniem nie realizującym obowiązku szkolnego

• Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z póź. zm.)
          • Wewnątrzszkolny System Oceniania

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej lub gimnazjum. Obowiązek ten trwa do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia przez dziecko gimnazjum.

Po ukończeniu gimnazjum istnieje obowiązek nauki do ukończenia 18 roku życia i spełnia się go przez uczęszczanie do szkoły ponadgimnazjalnej.

1. Nauczyciel wychowawca systematycznie ( minimum 1x w tygodniu) kontroluje frekwencję uczniów.
          2. Nauczyciel odnotowuje każdą nieobecność ucznia na prowadzonych przez siebie zajęciach lekcyjnych.
          3. Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek usprawiedliwiania nieobecności dziecka w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia nieobecności.
          4. W sytuacji, gdy uczeń przez okres 14 dni jest nieobecny w szkole, a rodzice/prawni opiekunowie nie wyjaśnili przyczyny tej nieobecności, wychowawca klasy kontaktuje się z rodzicami/prawnymi opiekunami telefonicznie i wyjaśnia przyczynę nieobecności.
          5. Rozmowa z rodzicami/ prawnymi opiekunami powinna kończyć się wnioskami dotyczącymi realizacji obowiązku szkolnego/obowiązku nauki przez ich dziecko.
          6. Z  rozmowy z rodzicami/prawnymi opiekunami nauczyciel sporządza stosowną notatkę.
          7. W przypadku braku realizacji ustalonych wniosków przez rodziców/prawnych opiekunów bądź, gdy uczeń nadal nie uczęszcza na zajęcia lekcyjne, wychowawca:
            1. powiadamia o wymienionym fakcie pedagoga,
            2. wzywa na piśmie rodziców na rozmowę do szkoły celem wyjaśnienia przyczyn nieobecności ucznia w szkole.
          8. W przypadku, gdy uczeń nie uczęszcza na zajęcia lekcyjne przez ponad trzy tygodnie i są to nieobecności nieusprawiedliwione, pedagog szkolny i wychowawca, w uzgodnieniu z dyrektorem Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niechorzu, udają się z wizytą do rodziców/prawnych opiekunów ucznia w celu ustalenia przyczyn nie realizowania przez niego obowiązku szkolnego/ obowiązku nauki i powiadomienia ich, że w przypadku dalszego nie realizowania obowiązku szkolnego/obowiązku nauki przez ich dziecko, powiadomią kuratora sądowego i szkołę obwodową ( obowiązek szkolny) lub wójta gminy ( obowiązek nauki).
          9. Z wizyty sporządzana jest notatka służbowa ( wzór notatki stanowi załącznik nr 1).
          10. Notatka powinna być podpisana przez rodziców/opiekunów ucznia.
          11. W przypadku, gdy rodzice/opiekunowie nie chcą podpisać notatki, dopisujemy do niej stosowną adnotację.
          12. Gdy rodziców/opiekunów nie ma w domu, nie wolno na ich temat rozpytywać sąsiadów i znajomych.
          13. Gdy rodzice/ opiekunowie są w mieszkaniu, ale nie chcą osób wizytujących wpuścić, sporządzamy z tego zajścia stosowną notatkę ( wzór notatki stanowi załącznik nr 2).
          14. Na ponowną wizytę w domu rodziców/opiekunów ucznia umawiamy się z policjantem, kuratorem sądowym lub pracownikiem opieki społecznej.
          15. Z tej wizyty sporządzamy notatkę jak w pkt. 9 z podpisami rodziców/ opiekunów i wszystkich osób biorących w niej udział.
          16. W sytuacji, gdy uczeń, pomimo powzięcia wymienionych wyżej czynności, w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego/ obowiązku nauki i posiada w miesiącu co najmniej 50% nieusprawiedliwionych nieobecności na obowiązkowych zajęciach lekcyjnych, dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Niechorzu kieruje stosowną informację do dyrektora szkoły obwodowej ucznia ( obowiązek szkolny) lub do wójta gminy, w której mieszka uczeń ( obowiązek nauki).
          17. Pedagog szkolny w porozumieniu z wychowawcą ucznia informuje Sąd Rodzinny o uchylaniu się ucznia od obowiązku szkolnego/ obowiązku nauki. Pismo powinno zawierać prośbę o wgląd w sytuację rodzinną i wychowawczą dziecka z powodu nie realizowania obowiązku szkolnego/obowiązku nauki. Do pisma dołączamy zobowiązanie rodziców/ prawnych opiekunów do systematycznego uczęszczania dziecka do szkoły
          18. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji Sądu Rodzinnego oraz gminy.

Procedura obowiązuje od dnia 3.09.2012r.