• PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY

        •  

           

           

          PROGRAM

           

          WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNY

           

          Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w

          Niechorzu

           

          Na lata 2017/2020

           

          Akty prawne:

           

          1.Ustawa z dnia 16 grudnia 2016r. o prawie oświatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 59)

          2. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, ( Dz. U. z 2004r. nr 256.poz 2572, z późniejszymi zmianami).

          3. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 i nr 170, poz. 1218).

          4. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego, (Dz. U. nr 111 poz. 535, z późn. zm.).

          5. Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ( Dz. U. z 2002r. nr 147, poz. 1231, z późn. Zm.).

          6. Ustawa z dnia 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (dz. U. z 2002r. nr 11, poz. 109, z późn. zm.).

          7. Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. nr 179, poz. 1485, z późn. zm.).

          8. Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996r. nr 10, poz. 55, z późn. zm.) .

          9. Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. nr 180, poz. 1493).

          10. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. nr 6, poz. 69).

          11. Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2013r., poz.532);

          12. Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012r., w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U.2012Nro, poz. 977)

          13. Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017r., w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego  oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej( Dz.U. z 2017r., poz.356

          14.Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym(Dz.U., poz.1578)

          15. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 3 października 2011 poz. 1245).

          16. Konwencja Praw Dziecka.

          17. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz innych ustaw.

          18. Rozporządzenie MEN z dnia 28 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.

          19. Statut szkoły.

           

           

           

          Wprowadzenie

           

           

           

          Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci, nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na drugiego człowieka.

           

           

          Wychowanie

           

          Proces wspomagania dziecka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości: fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

           

           

          Profilaktyka

           

          Proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Wstęp

           

          Zadania wychowawcze szkoły są podporządkowane nadrzędnemu celowi, jakim jest wszechstronny rozwój wychowanka w wymiarze emocjonalnym, społecznym, kulturalnym, moralnym, ekologicznym, zdrowotnym i intelektualnym.

           

          Szkoła, przedszkole jako środowisko wychowawcze ma za zadanie wspomagać wychowanków w osiąganiu wszechstronnego rozwoju, kształtować postawy, umożliwić korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom poprzez profilaktykę, przeciwdziałanie istniejącym zagrożeniom i wsparcie uczniów, dzieci przedszkolnych w trudnych sytuacjach.

           

          Program powstał w oparciu o obserwacje, konsultacje z rodzicami, nauczycielami i Samorządem Szkolnym.

           

           

           

           

          Misja i wizja szkoły

           

          Misja szkoły      

          Jesteśmy szkołą przyjazną, zapewniającą harmonijny i wszechstronny rozwój osobowości i uzdolnień ucznia, by przygotować do życia w otaczającym świecie. Oferujemy naszym uczniom atrakcyjne zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, dzięki, którym mogą oni zdobywać wiedzę oraz umiejętności umożliwiające im potencjalny sukces w dalszej edukacji. Wspieramy ducha partnerstwa we współdziałaniu środowiska życia i edukacji dzieci, a więc domu, szkoły i społeczności lokalnej. Pragniemy, aby szkoła i jej otoczenie służyły nie tylko uczniom naszej szkoły, ale były również dostępne dla społeczności lokalnej. Promujemy sport i zdrowy styl życia.

           

          Wizja szkoły

          W naszej szkole dążymy do wychowania swoich podopiecznych na świadomych i pełnoprawnych członków społeczności lokalnej oraz obywateli RP. Program wychowawczy i profilaktyki szkoły ukierunkowane są na ucznia, jego potrzeby, umożliwiając mu wszechstronny rozwój. Uczniowie naszej szkoły wyrosną na ludzi mających poczucie własnej wartości i odpowiedzialności ze własne zachowanie. Jednocześnie stwarzamy atmosferę tolerancji i otwartości wobec innych narodów i ras, ucząc języków obcych, kultury i tradycji innych krajów. Wychowujemy, młode pokolenie, które w przyszłości wykaże się wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do funkcjonowania na kolejnych etapach edukacyjnych i w życiu dorosłym.

          Szkoła Podstawowa w Niechorzu jest wspólnotą opartą na zasadzie partnerstwa, szacunku i wzajemnej współpracy  nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników administracyjno – obsługowych. Wszystkie działania dydaktyczne, wychowawcze i organizacyjne podporządkowane są realizacji nadrzędnego przesłania, jakim jest:

           

           

           

          Szkoła przyjazna, otwarta, wspierająca rozwój każdego ucznia”

          ROZDZIAŁ I

           

          Zadania Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznego

           

          1. Założenia ogólne

           

          Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo- profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

          1. fizycznej - ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;

          2. psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;

          3. społecznej - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;

          4. aksjologicznej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

           

          Nasza placówka prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród dzieci przedszkolnych, uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywać się będzie w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, festynów, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.

           

          2. Zadania

          • budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;
          • kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu;
          • wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną;
          • rozwijanie i wspieranie działalności wolontariatu;
          • kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami;

           

           

          3.Cele szczegółowe

           

          Uczeń:

          - jest życzliwy, dostrzega potrzeby drugiego człowieka,

          - udziela pomocy rówieśnikom,

          - szanuje ludzi i respektuje ich prawa,

          - jest tolerancyjny wobec drugiego człowieka,

          - jest odpowiedzialny,

          - potrafi rozwiązywać konflikty,

          - potrafi sobie radzić z trudnymi uczuciami (złość, gniew, strach)

          - jest asertywny,

          - potrafi komunikować się z innymi, dyskutować, bronić i uzasadniać własny punkt widzenia,

          - godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz,

          - kieruje się miłością do ojczyzny, poszanowaniem dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na kultury Europy i świata,

          - czuje się bezpiecznie w swoim środowisku szkolnym,

          - odróżnia dobro od zła,

          - dba o higienę osobistą, estetykę ubioru, pomieszczeń,

          - może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, być kreatywnym,

           

          4.MODEL ABSOLWENTA 

           

           Absolwent jest:

           

          • Otwarty – wykorzystuje możliwości jakie stwarzają mu dom i szkoła. Chętnie nawiązuje kontakty z innymi osobami, prezentując swój punkt widzenia. Wie, że istnieją różne sposoby komunikowania się i bez trudu uczy się korzystania z różnych nowoczesnych technologii komunikacyjnych. Łatwo nawiązuje współpracę z innymi ludźmi. W grupie działa zgodnie z obowiązującymi zasadami, potrafi planować swoje działania.
          • Odpowiedzialny – stara się przewidzieć skutki swoich działań i gotów jest ponosić konsekwencje. Cieszy się z sukcesów. Napotkane problemy rozwiązuje samodzielnie, a jeśli trzeba zwraca się o pomoc do osób ze swego najbliższego otoczenia. Pracując z grupą stara się być odpowiedzialny za efekty jej aktywności.
          • Ciekawy świata – dostrzega złożoność świata, analizuje istniejące w nim zależności i związki przyczynowo - skutkowe. Poszerza swoją wiedzę, jest aktywny.
          • Krytyczny – potrafi selekcjonować i porządkować zdobywane informacje, ocenić ich przydatność.
          • Prawy – rozróżnia złe i dobre uczynki w oparciu o system wartości obowiązujący w otoczeniu, analizuje swoje myśli i czyny.
          • Tolerancyjny – rozumie, że różnice między ludźmi są czymś naturalnym. W każdym stara się dostrzec coś dobrego i zrozumieć go. Szanuje odmienność innych ludzi. Poszukuje podobieństw, mimo różnic.
          • Umiejący zarządzać czasem – dotrzymuje terminów, planując swoje zajęcia, szanuje czas swój i innych.
          • Aktywny – aktywnie uczestniczy w życiu społecznym

           

           

           

           

          5. Diagnoza sytuacji wychowawczej.

           

          Szkoła Podstawowa w Niechorzu liczy 163 uczniów- są to dzieci z oddziału przedszkolnego „Cherubinki”, dzieci z oddziału  zerowego „Delfinki” i uczniowie z klas I-VII.

          Każdego roku przeprowadzana jest diagnoza środowiska, analizuje się potrzeby i zasoby szkoły z obszaru wychowania i profilaktyki w szkole na podstawie:

          - ankiety skierowanej do rodziców na temat oczekiwań rodziców w realizacji treści profilaktycznych i wychowawczych,

          - spostrzeżeń wychowawcy na temat klasy,

          - analiza dokumentacji szkolnej,

          - obserwacji bieżących zachowań uczniów na terenie szkoły, analiza uwag wpisanych do dziennika,

          - sprawozdań semestralnych opracowanych przez wychowawcę,

          W wyniku diagnozy i ewaluacji Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki wyłoniono następujące obszary problemowe:

          - potrzeba objęcia szczególnym wsparciem dzieci 5 i 6- letnich m.in. z uwagi na obniżony wiek szkolny (obserwacja),

          - brak motywacji do nauki- niskie potrzeby edukacyjne (analiza ocen cząstkowych uczniów, spostrzeżenia nauczycieli)

          - niewystarczająca komunikacja interpersonalna w relacji uczeń- uczeń ( spostrzeżenia wychowawców, pedagoga),

          -w niektórych przypadkach nierespektowane są przez uczniów normy społeczne, tym zachowania agresywne uczniów ( analiza dziennika lekcyjnego),

          - niska frekwencja uczestnictwa rodziców w spotkaniach ze specjalistami ( dokumentacja pedagoga),

          -kontynuowanie działań mającym na celu uświadamianie uczniom Praw Dziecka, a także zagadnień związanych z cyberprzemocą (sprawozdania wychowawców, dokumentacja pedagoga),

          - rozszerzyć działania na rzecz profilaktyki uzależnień, przemocy, otyłości (spostrzeżenia pedagoga, wychowawców, analiza ankiet)

           

           

           

           

           

          6. Kryteria efektywności

           

          Uczeń:

          Wszyscy uczniowie naszej szkoły są poddawani oddziaływaniom tego programu.

           

          Nauczyciele:

          Wszyscy nauczyciele realizują Program Wychowawczo- Profilaktyczny, a w szczególności nauczyciele wychowawcy uwzględniają go przy realizacji klasowych planów pracy.

           

          Rodzice:

          Rodzice uczniów naszej szkoły znają i akceptują program oraz czynnie współpracują przy jego realizacji.

           

          W naszej szkole pamiętamy o tym, że uczniowie/ dzieci przedszkolne:

           

          • otrzymują dość zachęty, aby uczyły się śmiałości,
          • w pełni aprobowani uczą się lubić się samych siebie,
          • często słyszą słowa uznania, uczą się stawiać sobie cele,

           

          • wychowani są w poczuciu bezpieczeństwa, uczą się ufać sobie i innym,
          • otaczani rzetelnością i uczciwością uczą się, czym jest prawda i sprawiedliwość,
          • dzieci, które mają trudności w nauce, potrzebują naszego zrozumienia, wsparcia,

           

           

           

           

           

          7. Struktura oddziaływań wychowawczych i profilaktycznych

           

          Dyrekcja:

           

          • dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole,
          • wspiera finansowo i organizuje działania profilaktyczne w środowisku szkolnym,
          • stwarza warunki do prawidłowej realizacji Konwencji Praw Dziecka oraz umożliwia uczniom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej,
          • czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
          • ma obowiązek organizowania spotkań szkoleniowych dla nauczycieli,
          • dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły,

           

          Pedagog szkolny:

           

          • ma obowiązek niesienia wszechstronnej pomocy dzieciom,
          • ma obowiązek ścisłej współpracy z policją i z sądem dla nieletnich,
          • w sposób zdecydowany reaguje na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
          • diagnozuje problemy wychowawcze,
          • poprzez działania wychowawcze kształtuje wśród uczniów i rodziców świadomość prawną w zakresie ponoszenia konsekwencji za popełniony czyn,
          • doskonali się w zakresie wychowania i profilaktyki,

           

          Nauczyciele:

           

          • mają obowiązek reagowania na przejawy u dzieci niedostosowania społecznego,
          • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów,
          • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznanie potrzeb uczniów,
          • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza jej terenem np. na wycieczkach szkolnych,
          • świadczą pomoc psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy z uczniem,

           

           

          Wychowawcy klas:

           

          • wychowawcy i pedagog szkolny prowadzą w różnych formach szkolenia, konsultacje dla rodziców,
          • dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego,
          • sprawują opiekę wychowawczą nad uczniami szkoły, a w szczególności: tworzą warunki wspomagające ich rozwój i przygotowują do życia w rodzinie i w społeczeństwie,
          • poznają warunki życia i nauki swoich wychowanków,
          • uczą pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
          • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programowe programu wychowawczego szkoły,
          • nadzorują pomoc psychologiczno- pedagogiczną w swojej klasie,

           

          Rodzice:

           

          • rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci,
          • powinni zadbać o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów, proponować im pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i w mieście,

                                                                                             

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ROZDZIAŁ II

           

          Sposób organizowania zajęć wychowawczo- profilaktycznych dla dzieci z przedszkola i klas I-III

           

           

          Zadanie

          Sposób realizacji

          Dokumentacja

          Wzajemne poznanie się.

          1.Dzieci/ uczniowie biorą udział w zabawach integrujących grupę lub zespół klasowy.

          2. Udział w uroczystościach szkolnych i klasowych.

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Tworzenie warunków

          rozwoju indywidualnych zainteresowań.

          1.Prowadzenie zajęć:

          - zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów

          - koło plastyczno- artystyczne,

          -chór

          -SKS

          -zumba

           

          2.Indywidualna praca z uczniem zdolnym- przygotowanie go do konkursu, olimpiady. Organizacja i uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach.

           

           

           

          Dokumentacja szkolna

          Poznanie reguł zachowania w miejscach publicznych.

          1.Dzieci/ uczniowie stosują formy dobrego zachowania.

          2. Biorą udział w imprezach kulturalnych, wycieczkach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dobrego zachowania.

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Obserwacja

          Przeciwdziałanie agresji i przemocy utrudniające życie we współczesnym świecie.

          1. Praca nad doskonaleniem swojego charakteru i wyzbyciu się słabości.

          2. Uczestnictwo w zajęciach mających na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań.

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

          Bezpieczeństwo

          1. Nauczyciele zapoznają uczniów z regulaminami.

          2. Organizacja pogadanek, zajęć warsztatowych dotyczących bezpieczeństwa.

          3.Współpraca z Policją, Strażą Graniczną oraz Strażą Pożarną

          4. Zapoznanie uczniów z telefonami alarmowymi, z zasadami pierwszej pomocy.

          5. Współpraca z ratownikami medycznymi.

          6. Zapoznanie z zasadami BHP na lekcjach.

          7. Realizacja programu „Bezpieczny przedszkolak” ,”Klub Bezpiecznego Puchatka”- kl.1

           

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Alarmy próbne przeciwpożarowe

          Dyżury nauczycieli w czasie przerw.

          Dziennik pedagoga

          Wdrażanie ucznia do samodzielności.

          1. Uczestnictwo w pogadankach dotyczących samodzielności w wykonywaniu czynności samoobsługowych i pracy na lekcji.

          2. Samodzielne korzystanie z biblioteki szkolnej- uczniowie poznają zasoby i zachęcani są do czytelnictwa.

          3. Samodzielnie korzystają ze stołówki szkolnej.

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

          Dziennik bibliotekarza

          Tolerancja dla inności. Prawa człowieka i prawa dziecka.

          1. Uczniowie zostają zapoznani z Prawami Dziecka.

          2. Znają swoje obowiązki.

          3. Nauczyciele uświadamiają dzieciom, do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc.

          4. Uczestniczą w pogadankach na temat tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka

          Dokumentacja wychowawcy grupy / klasy

          Dziennik pedagoga

           

          Dbałość o dobry klimat w szkole.

          1.Badanie samopoczucia ucznia w szkole.

          2. Obserwacja zachowań na tle rówieśników.

          3. Współpraca z samorządem kl.I-III.

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

          Ankiety

          Kształtowanie postaw obywatelsko- patriotycznych

          1. Uczniowie kultywują tradycje związane z najbliższą okolicą, krajem.

          2. Poznają symbole narodowe i europejskie.

          3.Uczestniczą w uroczystościach o charakterze szkolnym i państwowym. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

          Dokumentacja szkolna

          Kalendarz

          Przygotowanie uczniów do

          praktycznego wykorzystania wiedzy.

          1.Nauczanie informatyki od I klasy.

          2.Organizowanie lekcji wychowawczych,

          uczestniczenie w spektaklach teatralnych.

          3.Korzystanie z różnorodnych źródeł informacji- wykonywanie projektów.

          Dokumentacja szkolna

          Propagowanie zdrowego stylu życia.

          1.Praca na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, w organizacjach działających w szkole.

          2.Uczestnictwo w konkursach profilaktycznych.

          3.Realizacja programów: „Mamo, tato nie pal”, „Śniadanie daje moc”, „Lekki tornister”

           

          Dokumentacja szkolna

          Kalendarz

          Dziennik pedagoga

          Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi oraz trudnościami w kontaktach z rówieśnikami.

          1.Organizacja zajęć dydaktyczno– wyrównawczych;

          zajęć korekcyjno- kompensacyjnych, logopedycznych, rewalidacyjnych.

          2. Indywidualne rozmowy z pedagogiem.

          3. Współpraca z PPP.

           

          Dokumentacja szkolna

          Pomoc rodzicom, nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

          1.Bieżące informowanie rodziców o sytuacji dziecka w szkole i poza nią.

          2. Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom, nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych poprzez spotkania ze specjalistami.

          3.Indywidualne rozmowy z uczniem i rodzicem. Konsultacje dla rodziców.

          4. Podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie rozwiązywania trudności lub eliminowania zagrożeń.

          5.Zapoznanie rodziców ze Statutem Szkoły, WSO, regulaminami i programami.

          6. Udostępnianie wykazu instytucji, gdzie można uzyskać pomoc specjalistyczną.

          7. Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania niebezpiecznych środków i substancji, a także norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego poprzez uczestnictwo np. w radach szkoleniowych, kursach i szkoleniach.

          Dokumentacja szkolna

          Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

          1.Ochrona ofiar przemocy: rozmowa z uczniem, konsultacje z rodzicami, w razie konieczności wszczęcie procedury „Niebieskiej karty”.

          2. Pogadanki w klasach na temat przemocy.

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ROZDZIAŁ II

           

          Sposób organizowania zajęć wychowawczo- profilaktycznych dla uczniów z klas IV-VII.

           

          Zadania

          Sposób realizacji

                Dokumentacja

          Rozwój osobowości ucznia

          1. Wspomaganie umiejętności samopoznania:

          - wykorzystywanie sytuacji szkolnych do treningu rozpoznawania własnych emocji, uczuć, predyspozycji i deficytów,

          - wdrażanie do autorefleksji,

          -doradztwo zawodowe

          2. Stymulowanie rozwoju samoakceptacji i samokontroli:

          - kształtowanie umiejętności kontrolowania zachowania i panowania nad emocjami i kreowania własnego wizerunku,

          - wdrażanie do samooceny,

          3. Umiejętność wykorzystania własnego potencjału:

          - motywowanie do nauki szkolnej,

          - rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań uczniów-

          stwarzanie warunków do realizowania działań wynikających z zainteresowań,

          - rozwijanie zdolności twórczego myślenia,

          - kreowanie warunków sprzyjających rozwojowi indywidualnych talentów i uzdolnień,

          - pomoc w radzeniu sobie z własnymi niedoskonałościami,

          - kształtowanie hierarchii wartości,

          - praca z uczniem zdolnym,

          - praca z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych;

          4. Uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych.

           

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

          Dokumentacja szkolna

          Wyposażenie ucznia w umiejętności niezbędne do współdziałania w zespole

          1. Zapoznanie uczniów z normami współżycia społecznego poprzez:

          - promowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania się,

          - poszanowanie praw i potrzeb innych,

          2. Doskonalenie kompetencji emocjonalnych i społecznych poprzez:

          - wdrażanie do empatii,

          - współpraca w zespołach- realizacja projektów,

          - kształtowanie umiejętności efektywnego zachowania się w sytuacjach trudnych, konfliktowych, ryzykownych,

          3. Eliminowanie zachowań agresywnych poprzez:

          - kształtowanie umiejętności nieagresywnego rozwiązania konfliktów i zachowania się w sytuacji problemowej,

          - rozpoznawanie i nazywanie zachowań agresywnych

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

                 

          Przygotowanie do podejmowania i pełnienia ról społecznych i obywatelskich

          1. Zapoznanie uczniów z dokumentami szkoły (Statut, regulaminy, procedury).

          2. Wytworzenie potrzeby aktywnego udziału w życiu szkoły, stymulowanie postaw prospołecznych poprzez:

          - zachęcanie do aktywnego udziału w życiu szkoły,

          - poszanowanie mienia szkoły,

          - tworzenie zwyczajów i tradycji szkoły,

          -pogłębianie poczucia tożsamości narodowej;

           

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Kształtowanie postaw i nawyków proekologicznych.

          1.Zajęcia na lekcjach przyrody.

          2.Uczestnictwo w konkursach związanych z tematyką ekologiczną.

          3.Działania ekologiczne:

          „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”, zbieranie nakrętek, baterii

          Dokumentacja szkoły

          Zapobieganie samowolnemu opuszczaniu zajęć lekcyjnych.

          Systematyczna kontrola obowiązku szkolnego.

          Dokumentacja szkoły

          Likwidacja deficytów rozwojowych w szczególności u dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi

          1.Organizacja zajęć dydaktyczno – wyrównawczych- 

          zajęć korekcyjno- kompensacyjnych, logopedycznych, rewalidacyjnych.

          2. Indywidualne rozmowy z pedagogiem.

          3. Współpraca z PPP.

           

          Dokumentacja szkoły

           

          Pomoc materialna dzieciom z rodzin ubogich zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty- tekst jednolity (Dz. U. z 2004r. nr 256, poz.2572) z późn. zm.

          1.Współpraca z MOPS, GOPS.

          2. Pozyskanie sponsorów.

          Dziennik pedagoga

          Pomoc rodzicom, nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

          1.Bieżące informowanie rodziców o sytuacji dziecka w szkole i poza nią.

          2. Indywidualne rozmowy z uczniem i rodzicem.

          Konsultacje dla rodziców.

          3.Zapoznanie rodziców z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, Statutem Szkoły i regulaminami, programami.

          4.Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania niebezpiecznych środków i substancji, a także norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego poprzez uczestnictwo np. w radach szkoleniowych, kursach i szkoleniach.

          5. Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom, nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych poprzez spotkania ze specjalistami.

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

          Integrowanie działań wychowawczych szkoły i rodziny

          1.Spotkania rodziców z wychowawcami na zebraniach i indywidualne konsultacje.

          2.Udział rodziców w organizowanych przez szkołę uroczystościach i imprezach szkolnych.

           

          Terminarz zebrań, elektroniczny dziennik lekcyjny.

          Zdrowy styl życia

          1.Pogadanki na tematy zdrowia i zdrowego stylu życia na godzinach wychowawczych i lekcjach przedmiotowych.

          2.Wdrażanie informacji o higienie ciała, racjonalnym odżywianiu się.

          3.Udział szkoły w programie: Trzymaj formę”,  

          4.Fluoryzacja zębów- program profilaktyczny z NFZ.

          5.Rozwijanie sprawności fizycznej szczególnie na lekcjach wychowania fizycznego.

          6.Dbałość o czystość, ład i estetykę otoczenia.  

          7.Organizacja konkursów wiedzy, konkursów  plastycznych dotyczących promocji zdrowia.

          8.Doskonalenie kompetencji nauczycieli

          i wychowawców w zakresie profilaktyki uzależnień

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Profilaktyka zagrożeń

          1.Środki i substancje psychoaktywne:

          - diagnoza środowiska ucznia,

          -wyposażenie uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę o uzależnieniach i możliwościach szukania pomocy- w szczególności narkomania, dopalacze, alkohol, nikotyna ,

          -konkursy wiedzy na temat używek dla uczniów kl. IV-VII,

          - gazetki ścienne,

          - na bieżąco informowanie rodziców/prawnych opiekunów o widocznej zmianie w zachowaniu dziecka, o swych podejrzeniach,

          2. Agresja, przemoc psychiczna, zachowanie dyskryminacyjne, cyberprzemoc:

          - systematyczna edukacja uczniów w zakresie radzenia sobie z własnymi trudnymi uczuciami oraz w zakresie ochrony przed agresją, przemocą,

          - zapoznanie uczniów ze zbiorem zasad i norm obowiązujących w szkole- pogadanki, lekcje wychowawcze, 

          - stała współpraca z pracownikami szkoły w zakresie zaobserwowanych negatywnych zachowań uczniów-reagowanie na wszystkie niepożądane zachowania ucznia (wpis do dziennika),

          -spotkania z przedstawicielami Policji dotyczące odpowiedzialności nieletnich,

           

          3. Ukształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych poprzez:

          - propagowanie wiadomości dotyczących zagrożeń cywilizacyjnych (terroryzm, głód, choroby)- jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy,

          - omawianie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, ujawnienia danych osobowych.

           

          Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy

          Dziennik pedagoga

          Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

          1. Diagnoza środowiska:

          - wczesne wykrywanie form przemocy wśród uczniów,

          - ochrona ofiar przemocy: rozmowy z uczniem, konsultacje z rodzicami, w razie konieczności wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty”,

          2. Współpraca z instytucjami udzielającymi pomocy i wsparcia,

          3. Pogłębianie wiedzy pedagogicznej w zakresie problematyki przemocy, uczestnictwo w szkoleniach z

          zakresu diagnozowania przemocy w rodzinie, z zakresu procedury „Niebieskiej Karty”.

           

          Dokumentacja szkolna

           

           

           

           

           

          ROZDZIAŁ III

           

          Ewaluacja programu

           

          Przebieg pracy wychowawczo- profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Najlepszych efektów można spodziewać się, gdy ewaluacji dokonuje się na podstawie obserwacji procesu wychowania.

           

          Sposoby i środki ewaluacji:

          - obserwacja i analiza zachowań uczniów,

          - obserwacja postępów w nauce,

          - frekwencja na zajęciach dydaktycznych,

          - udział w konkursach,

          Narzędzia ewaluacji:

          - ankieta,

          - obserwacja,

          - analiza dokumentacji szkolnej,

          -wywiad.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Kalendarz wydarzeń w roku szkolnym 2017/2018

           

          Lp.

          Nazwa uroczystości/imprezy

          Termin

          Odpowiedzialni

          1.

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

          4.09.2017

          dyrektor, wychowawca kl. I

          2.

          Udział w akcji „Sprzątanie świata”

          26.09 2017

          n-l przyrody, n-l wych. fiz.

          3.

          Dzień Chłopaka

          29.09  2017

          SU

          4.

          Dzień Edukacji Narodowej

          13.10. 2017

          SU

          5.

          Pasowanie na ucznia

          13.10 2017

          wychowawca klasy I, dyrektor, SU, rodzice

          6.

          Apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

          10.11 2017

          n-l historii, n-l muzyki

          7.

          Chrzest morski

          Listopad 2017

          wychowawca kl. IV

           

          8.

          Andrzejki

          30.11 2017

          Opiekun SU, wychowawcy klas i grup przedszkolnych

          9.

          Wigilia szkolna i przedszkolna

          22.12 2017

          wych. klas VI, VII, grup przedszkolnych, pedagog szkolny,

          10.

          Bal noworoczny/ Walentynki

          14.02 2018

          wych. klas,  grup przedszkolnych, pedagog szkolny

          11.

          Dzień Kobiet

          08.03 2018

          SU

          12.

           Dzień Wiosny

          21.03 2018

          n-l świetlicy, n-l plastyki

          13.

          Dzień Ziemi

          20. 04 2018

          n-l przyrody, n-l chemii, biologii

          14.

          Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Dzień Flagi

          27.04.2018

          n-le historii, n-l muzyki

          15.

          Festyn rodzinny

          Maj, czerwiec

          2017

          wych. klas, grup przedszkolnych, n-l świetlicy,  pedagog szkolny, rodzice

          16.

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego

          22.06 2018

          Dyrektor, wych. kl. III, n-l j. niemieckiego, rodzice