• Procedura indywidualnej odpowiedzialności osób korzystających z pomieszczeń

        •  

          Cel wprowadzenia procedury

          Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną w mieniu powierzonym pracownikom Szkoły i Przedszkola oraz osobom korzystającym. Procedura obowiązuje nauczycieli, pracowników administracyjno – obsługowych, osoby korzystające z pomieszczeń poza godzinami ich działalności.

          Struktura organizacyjna

          1. Obowiązek ochrony powierzonego mienia dotyczy każdego pracownika oraz osób korzystających  z pomieszczeń obu placówek.
          2. Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego zobowiązany jest przedstawić nowozatrudnionemu pracownikowi oraz innej osobie korzystającej z pomieszczeń szkoły lub przedszkola sytuacje dotyczące odpowiedzialności materialnej za uszkodzone lub zniszczone przez niego mienie.
          3. Pracownik szkoły lub przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za szkodę, jeśli pracodawca lub inna osoba przyczyniła się do jej powstania.
          4. Osoba, której powierzono mienie, odpowiada za zniszczenia w nim powstałe.
          5. Pracownik może udowodnić, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.
          6. Pracownik, który wyrządził szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach. Inne osoby korzystające z zasobów szkoły lub przedszkola ponoszą odpowiedzialność materialną określoną w umowie.
          7. Za szkodę powstałą w wyniku nieumyślnych lub umyślnych działań pracownika, ponosi on odpowiedzialność tylko w granicach rzeczywistych zniszczeń lub ma obowiązek jej naprawienia.
          8. Udowodnienie przez pracownika, że szkoda powstała w wyniku działań kilku osób powoduje, że każdy z nich ponosi odpowiedzialność materialną za jej powstanie do stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.
          9. Odszkodowanie za powstałe zniszczenie ustalone jest na podstawie stanu autentycznego. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości wyrządzonej szkody, nie może ono jednak przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. W przypadku szkody wyrządzonej przez kilku pracowników, wysokość odszkodowania jest regulowana oddzielnie dla każdego pracownika.
          10. Pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej zawarta na piśmie przez pracowników z dyrektorem. Pracownicy ponoszący wspólna odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub części została spowodowana przez jednego z pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.
          11. W chwili braku osób odpowiedzialnych za dane pomieszczenie (choroba, urlop, dzień wolny) w momencie zauważenia szkody pozostali pracownicy powinni o tym niezwłocznie zawiadomić dyrektora w celu podjęcia działań wyjaśniających.
          12. Dyrektor w przypadku nieobecności pracownika powierza odpowiedzialność za mienie innemu.